Elektrik zammı elektrikli araç şarj fiyatlarını da vurdu: Maliyet 4 kat arttı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan yüzde 38’lik elektrik zammı, elektrikli araç şarj fiyatlarını da ciddi şekilde etkiledi.

Evde Şarj Maliyetleri:

Daha önce 200 TL olan 88.5 kWh bataryaya sahip bir elektrikli aracın evden şarj maliyeti, zam sonrası 823 TL’ye yükseldi.

Zam öncesi, evde 240 kWh’ı aşan elektrik tüketiminin kWh fiyatı 2,60 TL iken, yeni tarifede bu fiyat 3,10 TL oldu.

Bu değişiklik, 88,5 kWh’lık bir elektrikli araç şarjı için 274,3 TL’lik bir fatura anlamına geliyor. Önceki fiyattan 4 kat daha fazla bir maliyet ortaya çıkıyor.

İş Yerinde Şarj Maliyetleri:

İş yerlerinde elektrik birim fiyatının 5,53 TL olması, iş yerinde şarjı tercih eden sürücüler için maliyet artışına neden olacak.

88,5 kWh’lık bir elektrikli aracın iş yerinde şarjı yaklaşık 490 TL’ye mal olacak.

Aylık Şarj Maliyeti:

Ayda 1500 km yol kat eden bir elektrikli araç sahibi için aylık şarj maliyeti, evde şarj ile 823 TL, iş yerinde şarj ile ise 1470 TL’ye kadar çıkıyor.

Şarj İstasyonları:

Elektrik zammının ardından şarj istasyonu işletmecilerinin de fiyatlarını artırması bekleniyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki bir ay içinde fiyatların yüzde 20-30 oranında artabileceğini öngörüyor.

Elektrikli Araç İşletme Maliyeti:

Elektrikli araçların en önemli avantajlarından biri olan düşük işletme maliyeti, bu zamlarla birlikte azalıyor. Elektrikli araç sahipleri, benzinli ve dizel araçlara kıyasla hala avantajlı olsa da, bu avantaj giderek azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir